Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 8/2016

Ekon Ukr. 2016 (8): 62–77

УДК 336.1:316.34

JEL:

ЛІБАНОВА Елла Марленівна1

1Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України


КРИЗА ПОЛІТИКИ ДОХОДІВ В УКРАЇНІ


Орієнтація політики доходів переважно на підтримку вразливих верств населення, нехтування справедливістю в оплаті праці та співвідношеннями між зарплатою і соціальними трансфертами провокують економічну пасивність. Необхідність оплачувати послуги, що фінансуються з бюджету, спричиняє несплату податків, а мізерні пенсії – внесків на пенсійне страхування. Нелегальна економічна діяльність сприймається майже як норма.
Економічні наслідки прорахунків є такими: поширення тіньової зайнятості; надмірна, несправедлива і неприйнятна для багатьох нерівність; масштабна бідність; економічна пасивність; перекручена структура витрат населення; перевантаження бюджету соціальними трансфертами, а отже, неможливість належного фінансування освіти, медицини, соціальних послуг, благоустрою; відсутність достатніх накопичень, а в результаті – інвестиційних ресурсів та коштів для пом’якшення соціальних наслідків реструктуризації економіки.
Соціальні наслідки є складнішими, не очевидними, але надзвичайно важливими: загальне невдоволення владою, що створює підґрунтя для масштабних соціальних протестів; намагання отримувати додаткові доходи за надання послуг, які, за законом, є безплатними або коштують набагато менше; поширення корупції у сферах, яким вона не притаманна; суспільне сприйняття тіньової діяльності; соціальний нігілізм.
Необхідна переорієнтація з надання допомоги нужденним на стимулювання підвищення оплати праці, зокрема: докорінна зміна системи оподаткування; монетизація частини пільг та допомоги і скасування решти; зміна механізму визначення вартості публічних послуг та їх оплати; орієнтація тарифів і на компенсацію витрат, і на економію споживання; визначення та дотримання співвідношень між основними соціальними стандартами і гарантіями; диференціація соціальних трансфертів для активізації економічної поведінки працездатного населення; контроль за витратами і рівнем споживання для унеможливлення масштабних незареєстрованих доходів.
Ефект не буде швидким, кардинальні зміни спричинять потужну протидію, але нехтування ризиками загрожує соціальними конфліктами.


Ключові слова:політика доходів, оплата праці, соціальні трансферти, фінансування публічних послуг, нерівність, оподаткування, суспільний клімат

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 62 - 77) ЗавантажитиЗавантажень : 51
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 62 - 77) ЗавантажитиЗавантажень : 43
Стаття надійшла до редакції 18 липня 2016 р.

Список використаної літератури

1. Бевзенко Л. Уявлення про дієві ресурси досягнення соціального успіху як фактор вибору стратегії соціальної поведінки / Українське суспільство 1992–2012. Стан та динаміка змін. Соціологічний моніторинг ; [за ред. В. Ворони, М. Шуль ги]. – К. : Інститут соціології НАН України, 2012. – С. 307–317 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : isoc.com.ua/institute/socmon2012.pdf.
2. Лаффер А. Вам придется делать то, что делали в Европе 100 лет назад, а не сейчас // Европейская правда [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:// www.eurointegration.com.ua/rus/interview/2015/09/14/7038229/.
3. Українське суспільство 1992–2012. Стан та динаміка змін. Соціологічний моніторинг ; [за ред. В. Ворони, М. Шульги]. – К. : Інститут соціології НАН України, 2012. – 660 с.
4. Фукуяма Ф. Що таке корупція? [Електронний ресурс]. – Режим доступу : zbruc.eu/node/52257.
5. Злобіна О. Особливості мобілізації людського потенціалу в кризових умовах / Українське суспільство. Моніторинг соціальних змін : зб. наук. праць. – Вип. 2 (16) ; [гол. ред. В. Ворона, М. Шульга]. – К. : Інститут соціології НАН України, 2015. – С. 165–174 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : isoc.com.ua/ files/u/us2015.pdf.
6. Шульга М. Ідентичнісна безвідповідальність як перешкода на шляху соціальної інтеграції / Там же. – С. 263–269.