Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 3/2020

Ekon Ukr. 2020 (3): 65–76
https://doi.org/10.15407/economyukr.2020.03.065

СОЦІАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ В ПРАКТИЦІ УПРАВЛІННЯ

УДК 331.556.2:005.336.4(477)

JEL:

ДІДКІВСЬКА Леся Володимирівна1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", Research ID : http://www.researcherid.com/rid/
OrcID ID : https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0001-8384-9293


ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ МІГРАЦІЇ В УКРАЇНІ


В умовах формування економіки знань ХХІ ст. людський інтелект, освітній потенціал стають капіталом, що визначає цінності та багатство суспільства. Тому сучасні тенденції активізації «відпливу мізків» з України є найгострішим викликом для держави, вони загрожують економічній безпеці країни, позбавляють її потенціалу для сталого економічного розвитку. З огляду на це необхідно виявити чинники і тенденції інтелектуальної міграції в Україні, обґрунтувати пропозиції щодо розробки ефективної міграційної політики держави. Дослідження показало, що еміграції українських інтелектуалів сприяють не тільки кризові політичні та економічні чинники всередині країни, але й багаторічна політика вимивання вітчизняної еліти іншими державами. І якщо у короткостроковій перспективі інтелектуальна міграція має навіть позитивні наслідки (покращення добробуту українських родин за рахунок грошових переказів з-за кордону, скорочення безробіття, надходження іноземної валюти в державу, залучення вітчизняних учених і висококваліфікованих працівників до міжнародних проектів, поширення інформації про країну походження у світі, посилення її авторитету завдяки активній громадській роботі діаспор), то у довгостроковій перспективі вона породжує низку проблем (поглиблюється демографічна криза, зростає дефіцит кваліфікованих спеціалістів, перспективної здібної молоді, посилюється фіскальне навантаження на працездатне населення та погіршується якість соціальних програм, втрачаються можливості для впровадження інновацій та високих технологій у виробництво, здатність до економічного зростання). З метою збереження та примноження інтелектуального потенціалу України необхідно розробити і запровадити зважену превентивну державну міграційну політику, що передбачає інноваційний розвиток України, реформування вітчизняних навчальних закладів та наукових установ, їх співпраця з сучасними інноваційними кластерами, розширення міжнародного наукового співробітництва, залучення вітчизняної інтелектуальної еліти до міжнародної науково-технологічної кооперації, заснованої на співробітництві світових наукових осередків.


Ключові слова:еміграція; емігрант; інтелектуальна міграція; еміграція вчених; інтелектуальний потенціал; трудова міграція

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 65 - 76) ЗавантажитиЗавантажень : 157
Стаття надійшла до редакції 26 липня 2019 р.

Список використаної літератури

1. Пархоменко Н. Особливості інтелектуальної міграції з України в добу незалежності // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. –– Сер. : Українознавство. –– 2014. –– Вип. 1. –– С. 72––74 [Електронний ресурс]. –– Режим доступу : nbuv.gov.ua/UJRN/VKNU_ukr_2014_1_18.
2. Малиновська О.А. Міграційна політика Європейського Союзу: виклики та уроки для України. –– К. : НІСД, 2014. –– 48 с.
3. Романюк М.Д., Смутчак З.В. Міграція наукових кадрів та заходи її зменшення з метою збереження інтелектуального потенціалу України // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. –– Сер. : Економічні науки. –– 2017. –– Вип. 31. –– С. 134––141.
4. Ясинчук Л. Відтік мізків з України набирає сили // Експрес, 2018 [Електронний ресурс]. –– Режим доступу : expres.online/archive/main/2018/01/27/281999-vidtik-mizkiv-ukrayiny-nabyraye-syly.
5. Пивоваров Ю. Таланти їдуть з України. Як виправити ситуацію // НВ Бізнес, 2018 [Електронний ресурс]. –– Режим доступу : biz.nv.ua/ukr/experts/talanti-jidut-z-ukrajini-jak-vipraviti-situatsiju-2467650.html.
6. Стадний Є. Кількість українських студентів за кордоном [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.cedos.org.ua/uk/osvita/56.
7. Малиновська О. Міграційна політика України: стан і перспективи розвитку : Аналіт. доповідь. –– К. : НІСД, 2010. –– 32 с. [Електронний ресурс]. –– Режим доступу : www.niss.gov.ua/content/articles/files/malinovska-79a87.pdf.
8. Українська економічна думка про чинники та пріоритети економічного розвитку : моногр. ; [за ред. В.В. Небрат] / НАН України, Ін-т екон. та прогнозув. –– К., 2014. –– 396 с.