Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 11/2016

Ekon Ukr. 2016 (11): 58–70

ПИТАННЯ РОЗВИТКУ АПК

УДК 338.43.01(061.1 ЄС)

JEL:

БОРОДІНА Олена Миколаївна1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", Research ID : http://www.researcherid.com/rid/M-2349-2017
OrcID ID : https://orcid.org/0000-0002-9937-5907


САП ЄС ЯК ДИНАМІЧНЕ СПОЛУЧЕННЯ ГАЛУЗЕВИХ ПОТРЕБ І СУСПІЛЬНИХ ІНТЕРЕСІВ


САП – це історія динамічного партнерства між громадянами, фермерами і політиками, яке розвивалося відповідно до глобальних викликів. САП пройшла шлях від вирішення проблем нестачі продовольства до вирішення проблем його якості та безпечності, створення належних умов утримання тварин, забезпечення контрольованості та збереження навколишнього природного сере-довища, продукування суспільних благ, якими виробники забезпечують громадян ЄС.
Завдяки САП громадяни ЄС мають гарантії відносно вирішення ряду соціальних питань (таких, як якість і безпечність продовольства, споживчий вибір, збереження сільської місцевості та природних ресурсів, процвітання сільських громад, збереження традиційного стилю життя, забезпечення здоров’я тварин), а також глобальних проблем – зміни клімату і продовольчої безпеки. Гарантії САП відносно цих економічних, соціальних і екологічних питань свідчать, що вона служить не тільки фермерам, але й усім європейцям, адже саме вони платять за її реалізацію.
Нова аграрна політика до 2020 р. відповідає економічним, екологічним і територіальним викликам, з якими Європа і світ стикнулись у третьому тисячолітті, та демонструє реальну відповідальність за вирішення глобальних завдань, що впливають на багатьох людей як всередині ЄС, так і поза ним (а особливо – питань продовольчої безпеки, зміни клімату і міграції). При цьому вона демонструє відданість європейській моделі сільського господарства, побудованій на сімейному фермерстві, розкриває його переваги, а також не тільки можливості для продовольчого самозабезпечення 500-мільйонного насе-лення єврорегіону, але й потенціальну здатність до господарювання на засадах сталості, що, у свою чергу, убезпечить його майбутнє на довгострокову перспективу.
Україна може дістати з еволюції САП важливі уроки для створення нової ідеологічної платформи державної підтримки розвитку вітчизняного сільського господарства і села. Ті часи, коли монокультуризація та нарощування сировинного експорту виносились у політичні пріоритети, мають відійти у минуле. Така практика підриває основи не тільки сільського життя, але й самого сільськогосподарського виробництва.


Ключові слова:Спільна аграрна політика, Європейський Союз, європей-ські фермери, суспільні блага, сталий розвиток

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 58 - 70) ЗавантажитиЗавантажень : 452
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 58 - 70) ЗавантажитиЗавантажень : 222
Стаття надійшла до редакції 5 серпня 2016 р.

Список використаної літератури

1. Lynggaard K., Nedergaard P. The Logic of Policy Development: Lessons Learned from Reform and Routine within CAP 1980–2003 // Journal of European Integration. – 2009. – Vol. 31. – № 3. – P. 291–309.
2. Swinnen J. The Political Economy of the Most Radical Reform of the Common Agricultural Policy // German Journal Agricultural Economy. – 2010. – Vol. 59. – Suppl. 2. – P. 37–48 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.gjae) online.de/news/pdfstamps/freeoutputs/GJAE)608_2010.
3. Lyon G. Draft Report on the Future of the Common Agricultural Policy after 2013. – Brussels : European Parliament, 2010. – March. – P. 1–20.