Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 8/2016

Ekon Ukr. 2016 (8): 7–25

УДК 330.34 (477)

JEL:

ЗВЄРЯКОВ Михайло Іванович1

1Одеський національний економічний університет, Research ID : http://www.researcherid.com/rid/http://www.researcherid.com/rid/B-1523-2015
OrcID ID : https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0003-0039-5068


УРОКИ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ В УКРАЇНІ


Наведено аналіз підсумків соціально-економічних перетворень в українсь-кій економіці за 25 років. Показано причини невдач ринкової трансформації в Україні. Зазначається, що ринкова трансформація розпочалась із впроваджен-ням в економіку інститутів і управлінських практик, вироблених попереднім досвідом ринкових перетворень і зафіксованих у «Вашингтонському консен-сусі». Дається детальне пояснення, чому задекларовані нові інститути погано взаємодіями із структурою господарювання і традиціями управління, успадко-ваними з минулого.
Розкрито причини, які в підсумку вплинули на формування тієї моделі економіки, що склалась у нашому суспільстві. Дослідження діючої господар-ської моделі дозволяють авторові відповісти на два важливих запитання: по-перше, наскільки вона є стійкою і життєздатною? по-друге, якими є її потенці-альні можливості та межі? Нестійкість і обмежені можливості зростання даної моделі пояснюються рядом причин, наведених у статті. Насамперед, це посту-пове наростання фундаментальних відтворювальних диспропорцій між нор-мами нагромадження і заощадження, що призвело до тривалого періоду стаг-нації.
Аналіз досвіду соціально-економічних перетворень в Україні в 2014–2015 рр. говорить про реалізацію чергового раунду сценарію «шокової терапії», який задається програмою Меморандуму, підписаного нашою державою з МВФ. У статті показано, що досягнення макроекономічної збалансованості не гарантує економічного зростання. Обгрунтовано необхідність переходу до но-вої економічної політики економічного зростання. Ставиться питання про її основний елемент – стратегічне цілепокладання. Обгрунтовується об’єктивна необхідність коротко-, середньо- і довгострокового прогнозування як важли-вого елемента економічної політики у країні, якій необхідне випереджаюче зростання. Пропонуються основні завдання, які необхідно розв’язати на кож-ному з етапів реалізації економічної політики.


Ключові слова:ринкова трансформація в Україні, формування національної господарської системи, корпоратизація підприємств, дефіцит довіри, відтво-рювальні диспропорції, нова економічна політика, система стратегічного ціле-покладання, «наздоганяючий» розвиток

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 7 - 25) ЗавантажитиЗавантажень : 303
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 7 - 25) ЗавантажитиЗавантажень : 248
Стаття надійшла до редакції 12 липня 2016 р.

Список використаної літератури

1. Григорьев Л.М., Агибалов С., Салихов М. Украина: раздвоение трансформации // Вопросы экономики. – 2009. – № 3. – С. 125–143.
2. Звєряков М.І. Про зміну моделі економічного розвитку // Економіка України. – 2015. – № 6. – С. 41–49.
3. Жданова Л.Л. Розрахунки масштабів нагромадження основного капіталу на базі паритету купівельної спроможності валюти : зб. матер. міжнар. наук.-практ. конф. Стратегічне забезпечення управління сталим розвитком економіки та соціальної сфери. – Чернігів. – 2015. – 5 грудня. – С. 26–28.
4.Григорьев Л.М., Буряк Е.В., Голяшев А.В. Второй старт трансформации украинской экономики? // Вопросы экономики. – 2014. – № 9. – С. 30–52.
5. Самаева Ю. Торговля с ЕС: по некоторым позициям экспорт даже не начинался // Зеркало недели. – 2016. – 25 мая.
6. Звєряков М.І. Промислова політика і механізми її реалізації // Економіка України. – 2016. – № 6. – С. 3–18.