Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 8/2016

Ekon Ukr. 2016 (8): 93–108

УДК 338.45.(477.62)

JEL:

АМОША Олександр Іванович1

1Інститут економіки промисловості НАН України
OrcID ID : https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0003-0189-3819


ПРОМИСЛОВІСТЬ ДОНБАСУ НА ШЛЯХУ ДО ВІДНОВЛЕННЯ


За останні 25 років економіка України не досягла тих показників, які могли б свідчити про незалежність держави, конкурентоспроможність її виробництв на внутрішньому та зовнішньому ринках, соціальний розвиток суспільства. Більше того, відсутність стабільних позитивних економічних і соціальних тенденцій у державі та окремих регіонах призвела до критичних викликів і загроз.
Особливо це стосується Донбасу, де конфліктна ситуація переросла у збройне протистояння, в результаті якого значна частина місцевих підприємств виявилася зруйнованою, залишилася без сировини, енергоносіїв, ринків збуту або працює не на повну потужність. Більшість вугільних шахт зупинились, дуже великими є втрати в металургійній і хімічній промисловості, енергетиці, машинобудуванні. Істотно пошкоджено виробничу та цивільну інфраструктури. Отже, після завершення бойових дій доведеться докласти значних зусиль для відродження нормального функціонування економіки промислового регіону, забезпечення його кваліфікованою робочою силою, відтворення перспективного та розбудови нового, сучасного виробництва. Треба зробити все можливе для максимального використання природних і людських ресурсів Донецької та Луганської областей з метою інноваційного розвитку економіки держави в цілому, вирішення важливих соціальних завдань.
Для перспективної частини промислового комплексу Донбасу основним напрямом розвитку має бути підвищення конкурентоспроможності продукції підприємств через сприяння модернізації промислових виробництв шляхом впровадження інноваційних наукомістких технологій, загальної активізації інноваційного процесу, інтеграції установ науки, освіти і виробництва, формування комплексних заходів ефективного розвитку великих підприємств та малого бізнесу, істотного підвищення якості продукції та екологічності виробництва, підготовки кадрів та їх перекваліфікації з урахуванням структурних змін в економіці. У кожній галузі промисловості мають бути розроблені комплексні програми відновлення та розбудови, які разом з програмами в інших галузях, соціальній та екологічній політиці повинні сформувати спільну програму дій щодо повернення регіону до нормального життя. Ефективність програми відновлення та розвитку Донбасу може бути значно підвищена завдяки розробці Стратегії структурної перебудови його економіки, створення спеціального фонду для її реструктуризації з приватних і міжнародних джерел.


Ключові слова:економічний потенціал, галузі промисловості, збройний конфлікт, завдана шкода виробництву та інфраструктурі, напрями відновлення та розбудови, промислова політика, кадрове забезпечення, інновації, інвестиції, роль науки та освіти

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 93 - 108) ЗавантажитиЗавантажень : 1140
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 93 - 108) ЗавантажитиЗавантажень : 660
Стаття надійшла до редакції 28 липня 2016 р.

Список використаної літератури

1. Промисловість Донецької та Луганської областей: деякі проблеми подаль¬ шого функціонування та відновлення ; [за ред. О.І. Амоші, І.П. Булєєва]. – Київ, Краматорськ : ІЕП НАН України, 2015. – 157 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : iep.donetsk.ua/publish/mono/Amosha_Buleev.pdf.
2. Омаров Ш.А. Стратегія сталого розвитку регіонів України: оцінка та про¬ гнозування. – Харків : ВД “ІНЖЕК”, 2014. – 288 с.
3. Промисловість і промислова політика України 2013: актуальні тренди, ви¬клики, можливості ; [за заг. ред. В.П. Вишневського]. – Донецьк : ІЕП НАН України, 2014. – 200 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http:// iep.donetsk.ua/publish/mono/Dopovid_prom.pdf.
4. За что воюют: 20 важных для Украины городов на востоке [Електронний ресурс]. – Режим доступу : m.forbes.ru/article.php?id=256671.
5. Гламаздин В. Энергосистема Донбасса. Проблемы локальные – последствия глобальные... [Електронний ресурс]. – Режим доступу : eircenter.com/ua¬ analiitika/energosistema-donbassa¬problemyi¬lokalnyie¬%E2%80%93¬posledstviya¬ globalnyie%E2%80%A6/.
6. Костюк Б. Шахти: дешевше закрити чи реформувати? [Електронний ре¬ сурс]. – Режим доступу : kvpu.org.ua/uk/video/117.
7.Составлен список разрушений в Донецкой области [Електронний ресурс]. – Режим доступу : zn.ua/UKRAINE/sostavlen¬spisok¬obektov¬razrushennyh¬v¬ rezultate¬boev¬v¬doneckoy¬oblasti-152508_.html.
8. На восстановление промпредприятий Луганщины нужны миллиарды (спи¬ сок) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : zn.ua/UKRAINE/na¬ vosstanovlenie¬promyshlennosti¬luganschiny-nuzhno¬400¬mln¬grn¬i¬170¬mln¬doll¬ 153110_.html.
9. Амоша А., Череватский Д. Угольная промышленность: время закладывать парки // Зеркало недели. – 2015. – № 25. – С. 8.
10. Амоша А., Череватский Д. Энергетика Робинзона, или Все при деле // Зер¬кало недели. – 2015. – № 30. – С. 9.