Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 12/2015

Ekon Ukr. 2015 (12): 10–25

НАУКОВІ ДИСКУСІЇ

УДК 330.341.1+330.342

JEL:

ТАРАСЕВИЧ Віктор Миколайович1

1Український державний університет науки і технологій, Research ID : http://www.researcherid.com/rid/E-8342-2019
OrcID ID : https://orcid.org/http://orcid.org/0000-0002-6997-0166


ПРО ДЕРЖАВНО-КАПІТАЛІСТИЧНУ ОБУМОВЛЕНІСТЬ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ (закінчення)


Двадцятирічна негативна інноваційна динаміка національної економіки свідчить про неефективність її соціально-економічної багатоукладності та економічної політики держави. Вивчення економічної історії еволюції капіталізму доводить поступально-циклічний характер еволюції державного капіталізму та його провідну роль у здійсненні стратегічних промислових інновацій. Цей висновок підтверджується сучасними реаліями розвинутих економік і тих, що розвиваються.
В Україні поряд з масштабною деіндустріалізацією, депостіндустріалізацією та десоціалізацією національної економіки утвердилося абсолютне панування неофеодального симбіозу приватнокапіталістичного і владно-власницького укладів, який пронизує всі атрибути привласнення, «керівною і спрямовуючою силою» якого є великий монополістичний капітал. Дрібнотоварний і колективний уклади є непорівнянними з ним за економічною потужністю і рухаються в його фарватері, а держкапіталістичний й посткапіталістічний (соціалістичний) уклади є маргіналізованими. В інноваційному відношенні така соціально-економічна «конструкція» поступається навіть пізньорадянській, не говорячи вже про розвинуті економіки.
Принципово важливим є те, що наближення національної економіки України до рівня розвинутих економік країн ЄС навряд чи є можливим без досягнення паритету, пропорційності та сумісності національного держкапіталізму з реальним європейським. Це є вірним і відносно місця та ролі першого в національній мережі привласнення. У цьому зв'язку позначено деякі напрями та запропоновано заходи щодо трансформації владно-власницького привласнення в державно-національне і державно-капіталістичне з урахуванням імперативної актуалізації іманентного їм інноваційного потенціалу.


Ключові слова:інноваційний розвиток, державний капіталізм, мережа привласнення, еліпс привласнення, приватнокапіталістичне владно-власницьке привласнення, інноваційно орієнтована держкапіталізація

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 10 - 25) ЗавантажитиЗавантажень : 195
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 10 - 25) ЗавантажитиЗавантажень : 243
Стаття надійшла до редакції 12 січня 2015 р.

Список використаної літератури

11. Хубиев К.А. Модернизация и отношения собственности // Экономист. – 2010. – № 9. – С. 14–22.