Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 6/2019

Ekon Ukr. 2019 (6): 39–53
https://doi.org/10.15407/economyukr.2019.06.039

ПИТАННЯ РОЗВИТКУ АПК

УДК 339.92: 338.43

ШУБРАВСЬКА Олена Василівна1

1ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Research ID : http://www.researcherid.com/rid/
OrcID ID : https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0002-2109-9308


ТРАНСНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ АГРАРНОГО СЕКТОРУ КОНОМІКИ: ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРОЦЕСУ


Виявлено основні тенденції процесу транснаціоналізації аграрного сектору економіки. Показано, що у ланцюжок створення вартості у світовому агробізнесі включаються власне сільськогосподарські ТНК, а також ті, які обслуговують аграрну діяльність і пов’язані з нею (постачання сільськогосподарської техніки, обладнання, насіння і добрив, переробка, оптова і роздрібна торгівля). Розкрито, що діяльність ТНК в аграрній сфері дедалі більше зосереджується на високоприбуткових, близьких до аграрного, сегментах глобального ланцюжка. Це призводить до посилення припливу до аграрної сфери раніше не пов’язаного з нею капіталу, а також не дозволяє чітко розмежувати суто сільськогосподарські та інші із згаданих ТНК. Зазначено, що агропродовольчий комплекс України в цілому істотною мірою залучений у процес транснаціоналізації, причому входження іноземного капіталу має тенденцію до нарощування. Підвищується концентрація сільськогосподарських земель ТНК та їх структурами шляхом придбання або поглинання українських агрокомпаній. Порівняння основних проявів процесів транснаціоналізації та холдингізації аграрного сектору України (зокрема, залучення корпорацій до глобального фінансового простору, в тому числі й як інвесторів, відносно вищий рівень їх технічної оснащеності та інноваційної активності, переважно експортоорієнтована діяльність тощо) дозволяють зробити висновок про їх подібність.
Посилення присутності в аграрному секторі України зазначених структур мало ряд економічних позитивів. Проте при цьому відсутні достатні підстави вважати, що прихід іноземного капіталу у вітчизняний аграрний сектор дозволить значно збільшити створення доданої вартості та масштаби інноваційної діяльності. Відкритим також залишається питання щодо співвідношення можливих економічних вигод і збитків від порушення корпораціями принципів екологічної та соціальної стійкості агровиробництва. Наголошено, що значною мірою характер діяльності корпоративних структур, у тому числі й ТНК, у межах національних аграрних комплексів зумовлений прийнятими і дотримуваними в кожній конкретній країні нормами.


Ключові слова:транснаціоналізація; транснаціональні корпорації; аграрний сектор; агрохолдинги; сільськогосподарські підприємства

Бібл. 11

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 39 - 53) ЗавантажитиЗавантажень : 324
Стаття надійшла до редакції 13 лютого 2019 р.

Список використаної літератури

1. Цветков В.А. Корпоративный бизнес: теория и практика. – СПб. : Нестор-История, 2011. – 504 с.
2. Келару І.О. Транснаціоналізація і конкурентоспроможний розвиток України : автореф. дис. … канд. eкон. наук. – К. : КНТЕУ, 2014. – 21 с.
3. Кравчук О. Експорт сировини як національна ідея та наповнення бюджету [Електронний ресурс]. – Режим доступу : commons.com.ua/ru/opadatkuvannya-silskogo-gospodarstva-vikliki-i-mozhlivosti/.
4. Лисситса А. К нам неожиданно пришел «единоличник» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : agroportal.ua/views/blogs/k-nam-neozhidanno-prishel-edinolichnik/.
5. Бакуменко О. Тіньова оренда землі в Україні оцінюється в 11,7 млн. га [Електронний ресурс]. – Режим доступу : ua.interfax.com.ua/news/land/469898.html.
6. Мірошниченко І. Тінь на полях. Як зупинити незаконні операції на агроринку [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.epravda.com.ua/COLUMNS/2017/03/27/623100/.
7. Лебедь Л. Мнение: Теневое производство семян подсолнечника достигает 25% [Електронний ресурс]. – Режим доступу : agroportal.ua/news/ukraina/mnenie-tenevoe-proizvodstvo-semyan-podsolnechnika-dostigaet-25/.
8. Полтавченко П. Швейцарский трейдер Ukrlandfarming Олега Бахматюка пошел по пути банкротства [Електронний ресурс]. – Режим доступу : oligarh.media/2018/09/18/shvejtsarskij-trejder-ukrlandfarming-olega-bahmatyuka-poshel-po-puti-bankrotstva/.
9. Волошин П. Українські компанії увійшли в топ-20 найбільших агрохолдингів світу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : uprom.info/news/agro/ukrayinski-kompaniyi-uviyshli-v-top-20-naybilshih-agroholdingiv-svitu/.
10. Гуторов А.О. Розвиток інтеграційних відносин в аграрному секторі економіки. – К. : ТОВ «СІК ГРУП Україна», 2016. – 484 с.
11. Лупенко Ю.О., Кропивко М.Ф. Агрохолдинги в Україні та посилення соціальної відповідальності їх діяльності // Економіка АПК. – 2013. – № 7. – С. 5–21.