Економіка України
Видається з вересня 1958 р.
Login

№ 5/2017

Ekon Ukr. 2017 (5): 67–77

УДК

JEL:

БІЛОРУС Олег Григорович1

1ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Research ID : http://www.researcherid.com/rid/https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=56074285600
OrcID ID : https://orcid.org/https://orcid.org/0000-0003-0731-5649


ІНТРОВЕРТНИЙ ГЕОЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВОРОТ США ТА ЙОГО ПОТЕНЦІАЛЬНІ ГЛОБАЛЬНІ НАСЛІДКИ


Інтернаціоналізація та глобалізація процесів відтворення і формування світового капіталу, починаючи з другої половини ХХ ст., спричинили драматичну еволюцію американської економічної системи. Трансформація індустріально-корпоративної системи США в постіндустріальну корпоративно-фінансову систему стала двигуном формування системи фінансового глобалізму. Драматичні структурні зрушення в економіці Сполучених Штатів Америки, які були викликані інтенсивною фінансіалізацією та гіперфінансіалізацією процесів відтворення, стрімким зростанням питомої ваги банківської індустрії у складі економічної системи, дали поштовх хронічній світовій фінансовій кризі. Деформація процесів відтворення в напрямі зростання питомої ваги фінансового капіталу в загальній структурі американського і глобального капіталу стала закономірністю світового розвитку. Формування глобальних корпоративно-фінансових монополій, які виходять з-під контролю національних держав і їх урядів і стають базовими «локомотивами» формування та експансивного розвитку світ-системи постіндустріального глобалізму з його специфічними закономірностями і законами розвитку, набуває злоякісного характеру і всесвітніх масштабів.
Чи не найважливішим довгостроковим стратегічним імперативом для США у ХХІ ст. стала зворотна переорієнтація економічного розвитку в напрямі випереджальної розбудови реальної економіки і гальмування надвиробництва «фіктивних» грошей. У цьому випадку, враховуючи особливу складність проблем, стратегія радикального стратегічного розвороту економіки та інтровертна орієнтація не можуть бути успішно реалізовані в середньостроковій перспективі. У довгостроковій перспективі глобальний економічний інтерес США полягає, очевидно, в тому, щоб реально вийти на ринки транзитивних країн, де відносний рівень конкурентності та сатурації є найбільш сприятливим для американських довгострокових програм та інвестицій.
Новий можливий «план Маршалла» для транзитивної Східної Європи з особливим акцентом на відбудову і розвиток підірваної агресією Росії економіки України може стати довгостроковою стратегічною програмою і внутрішньоамериканським «планом Маршалла» з технотронної реіндустріалізації США і посилення постіндустріального глобального лідерства цієї єдиної демократичної світової наддержави. Стратегічне партнерство України і США є головним чинником інтеграції нашої країни в ЄС і НАТО в умовах глобального безпечного співрозвитку


Ключові слова:

Оригінал cтатті українською мовою (cтор. 67 - 77) ЗавантажитиЗавантажень : 290
Оригінал cтатті російською мовою (cтор. 67 - 77) ЗавантажитиЗавантажень : 260
Стаття надійшла до редакції 15 лютого 2017 р.

Список використаної літератури

1. Білорус О.Г. Економічна глобалістика. Світ-система глобалізму : моногр. – К. : Ун-т “Україна”, 2016. – 533 c.
2. Білорус О.Г., Лук’яненко Д.Г., Гаврилюк О.В. та ін. Глобалізація і безпека розвитку : моногр. ; [за ред. О.Г. Білоруса]. – К. : Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України, 2001. – 734 c.
3. Гаврилишин Б. До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє. – К. : Пульсари, 2013. – 248 с.
4. Бжезинский З. Великая шахматная доска. – М. : Международные отношения, 1999. – 256 с.
5. Brzezinski Z. The Grand Chessboard: American’s Primacy and Its Geostrategic Imperatives. – New York : Basic Books, 1997. – 214 р.
6. Газин В. Капитализм: диалектика формации // Зеркало недели. – 2016. – № 50.